تبلیغات
وبلاگ جامع علمی و کامپیوتر - رکانتیلیسم و سرمایه داری در قرن هجدهم
 
وبلاگ جامع علمی و کامپیوتر
Technology For All
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : Milad
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
وبلاگ و مطالب آن در چه حدی می باشد؟

برچسبها
توسعۀ سریع سرمایه‌داری در قرن هجدهم و اوائل قرن نوزدهم در اثر یک برنامۀ تنظیم شده‌ای نبود، بلکه بعد از آن که سازمان اقتصادی مرکانتیلیسم در هم ریخت این سیستم جایگزین آن شد. مرکانتیلیسم نوعی سیاست اقتصادی بود که در انگلیس در قرن هفدهم و هجدهم بوجود آمد و به کشورهای دیگر اروپا گسترش پیدا کرد. هدف آن ازدیار ثروت و قدرت کشور و پایه آن بر اساس کنترل زندگی اقتصادی مردم کشور و مستعمرات قرار داشت. توسعۀ صادرات و تقلیل واردات را به منظور افزایش ذخائر طلای کشور و نیز استثمار مستعمرات را برای رسیدن به هدف لازم می‌دانست. برای تجارت و صنعت در مقابل کشاورزی اهمیت بیشتری قائل بود. توسعۀ سریع سرمایه‌داری در قرن هجدهم و اوائل قرن نوزدهم در اثر یک برنامۀ تنظیم شده‌ای نبود، بلکه بعد از آن که سازمان اقتصادی مرکانتیلیسم در هم ریخت این سیستم جایگزین آن شد. مرکانتیلیسم نوعی سیاست اقتصادی بود که در انگلیس در قرن هفدهم و هجدهم بوجود آمد و به کشورهای دیگر اروپا گسترش پیدا کرد. هدف آن ازدیار ثروت و قدرت کشور و پایه آن بر اساس کنترل زندگی اقتصادی مردم کشور و مستعمرات قرار داشت. توسعۀ صادرات و تقلیل واردات را به منظور افزایش ذخائر طلای کشور و نیز استثمار مستعمرات را برای رسیدن به هدف لازم می‌دانست. برای تجارت و صنعت در مقابل کشاورزی اهمیت بیشتری قائل بود. بواسطۀ محدودیتهای زیادی که این سیستم در زندگی مردم بوجود آورده بود سیستم سرمایه‌داری بتدریج جای آنرا گرفت و بجای اقتصاد کنترل شده اروپا سرمایه‌داری بازار آزاد بوجود آورد.
آدام اسمیت و نظام سرمایه‌داری
:
اولین اقتصاددانی که دلایل قانع کننده دربارۀ طرز کار سیستم سرمایه‌داری ارائه داد آدام اسمیت اسکاتلندی بود. اودر کتاب ثروت ملل که به سال 1776 انتشار یافت نشان داد که با دادن آزادی به هر فردی از افراد جامعه برای تعقیب سود شخصی خویش می‌توان ثروت یک کشور را بیشتر کرد. اسمیت سیستم (آزادی طبیعی) را که در آن هر کس آزاد است منافع خویش را بسط و گسترش دهد اشاعه داد. او عقیده داشت که این سیستم می‌تواند حداکثر استفاده را به فرد یا جامعه برساند، زیرا که کوششهای هر فرد برای ازدیاد سود خویش سبب می‌شود که سود بیشتری برای جامعه و افراد آن فراهم شود. بنظر او دولت باید اقتصاد را آزاد بگذارد تا جریان عادی خود را طی کند. وظیفه دولت باید محدود به دفاع از کشور، تأمین امنیت داخلی، عدالت اجتماعی و ادارۀ امور مؤسساتی که فرد یا گروه نمی‌توانند آنها را اداره کنند باشد. در غیر این وارد دخالتهای دولت مضر بوده و محدودیت رشد اقتصادی را فراهم خواهد کرد.
خصوصیات نظام سرمایه‌داری:
1-    مکانیسم بازار
: یکی از خصوصیات نظام سرمایه‌داری مکانیسم بازار می‌باشد که اسمیت به بیان آن پرداخته است. رقابت تولیدکنندگان برای بردن سود بیشتر در نظام سرمایه‌داری منجر به سیستمی می‌گردد که کالاهای مختلف به میزان احتیاجات مصرف کنندگان تولید می‌شود و سود تولید کنندگان در حدی قرار می‌گیرد که آنها را به ادامۀ کارشان متقاعد می‌سازد. اگر محصول عرضه شده در بازار کمتر از تقاضای آن باشد عده‌ای از مصرف کنندگان موفق به خرید تمام احتیاجات خود نخواهند شد، در این صورت بعضی از آنها حاضر خواهند بود که بیشتر از قیمت طبیعی آن کالا، بپردازند. یعنی افزایش تقاضا سبب افزایش قیمت کالاهای موردنظر خواهد شد. برعکس اگر محصول عرضه شده بیشتر از تقاضای آن باشد مقداری از آن فروش نخواهد رفت و تولیدکننده مجبور به کاهش قیمت کالای خود خواهد شد.
2-    آزادی کار و فعالیت
: در نظام سرمایه‌داری افراد آزاد هستند روشی را جهت بهره‌برداری از منابع موجود انتخاب کنند. اگر شخصی در انتخاب آزاد باشد مطمئناً آنچه را که رضایت خاطر بیشتری برایش فراهم کند تهیه خواهد کرد و یک کارگر پس از بررسی جوانب کار شغلی را قبول می‌کند که درآمد بیشتری داشته باشد. معمولاً کارگران تمایل زیادی به کار کردن در صنایعی که کار آنها مشکل است نشان نمی‌دهند، در این صورت کارفرمایان مجبورند دستمزد بیشتری برای کار در صنایع مشکل بپردازند. در نتیجه هزینه آنها افزایش پیدا می‌کند و قیمت تمام شده محصول زیاد خواهد بود.
3-    اصل سودجوئی و تخصیص بهتر منابع
: در سیستم بازار هر واحدی می‌تواند سایر واحدها را تحت نفوذ خود درآورد. مثلاً اگر تولیدکننده‌ای موفق شود یک نوع نخ نایلون برای استفاده در صنایع نساجی کشف کند که مادۀ اولیه آن نفت باشد و هزینۀ تولید نخ مزبور بیشتر از نخ طبیعی باشد تغییراتی در وضع اقتصادی بوجود نمی‌آید. ولی اگر قیمت تمام شده آن کمتر از نخ طبیعی باشد در این صورت عکس‌العملهای اقتصادی ممکن است بوجود آید. مؤسسات تولیدکننده نخ اقدام به تولید نخ مصنوعی از نفت خواهند کرد و چون هزینه آن کمتر است مصرف کنندگان هم مصرف خود را برای کالاهائی که از نخ ساخته می‌شود افزایش خواهند داد و نیز کوشش خواهند کرد محصولات نخی را جانشین محصولات دیگر کنند. مثلاً در بسته بندی مغازه‌ها و لباسشوئی‌ها هم از آن استفاده خواهد شد. از طرف دیگر قیمت نفت بواسطه مصرف زیاد آن افزایش پیدا خواهد کرد، افزایش قیمت نفت ممکن است سبب افزایش کالاهای دیگر مانند ذغال سنگ، بنزین وغیره شود. بدین ترتیب اصل سودجوئی و آزادی کار و فعالیت در سرمایه‌داری سبب می‌شود به بهترین نحو از منابع تولید استفاده شود.
4-    رقابت
: رقابت یکی از نهادهای سرمایه‌داریست و جزو ملزومات آن به شمار می‌رود. در سیستم رقابتی شخص آزادانه بخرید و فروش پرداخته و مانعی برای فعالیتهای اقتصادی او وجود ندارد. از دیدنظری، رقابت نیروی تنظیم کنندۀ بزرگ فعالیتهای اقتصادی محسوب می‌گردد و مانع تولید کالاهای پست و یا گران می‌شود.
نقاط ضعف و مشکلات نظام سرمایه‌داری
:
1-    نابرابری در توزیع درآمدها
: اقتصاد سرمایه‌داری رضایت همگان را فراهم نمی‌کند، چون توزیع درآمدها بطور عادلانه انجام نمی‌گیرد. مالکیت خصوصی وراثت، خرید و فروش زمین، انحصار کالا و احتکار از ویژگیهای نظام سرمایه‌داریست که مانع تقسیم عادلانه ثروت گردیده و سبب بروز اختلاف بین گروههای مختلف می‌شود.
2-    انگیزۀ سود
: نظام سرمایه‌داری بدلیل بستگی به انگیزه‌های سودجویانه و اجتماعی که بر اساس منفعت شخصی بنا شده است ریشه‌های اخلاقی را به دور می‌افکند و کالاها و خدماتی نظیر مسکن، دارو، دکتر و تعلیم و تربیت که از کالاهای ضروری به شمار می‌روند باندازه کافی در اختیار اشخاص بی‌بضاعت گذاشته نمی‌شود، درجائی که نیاز به مسکن ارزان قیمت خیلی بیشتر است، ساختمانهای لوکس و تجملی درست می‌شود. منابع را به تولید کالاهائی اختصاص می‌دهند که فقط ثروتمندان قادر به استفاده از آنها می‌باشند.
3-    آزادی انتخاب شغل
: در اقتصاد آزاد بیکاری معتدل که بواسطه تغییر در تقاضای عوامل تولید و تکنولوژی بوجود می‌آید غیرقابل اجتناب است. بدین ترتیب آزادی انتخاب شغل در اقتصادی که بیکاری طولانی در آن حکمفرماست نمی‌تواند معنی و مفهومی داشته باشد و تودۀ کارگر به صورت مزدبگیری درمی‌آید که آزادی و معاش شخصی او متکی بر ارادۀ تعداد قلیلی از افراد است.
4-    انحصار فروش
: گرایشهای انحصاری یکی دیگر از خصوصیات نظام سرمایه‌داری می‌باشد. تولیدکنندگان سعی می‌کنند هر وقت فرصتی بدست آورند رقابت را از میان ببرند و با استقرار انحصار تولید، سود خود را افزایش و قیمتها را بمیل خود تغییر دهند.
نوع مطلب : اقتصاد و امور بازرگانی، 
برچسب ها : رکانتیلیسم و سرمایه داری در قرن هجدهم،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 27 شهریور 1396 01:40 ق.ظ
This is my first time go to see at here and i am in fact impressed to read everthing at alone place.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه