تبلیغات
وبلاگ جامع علمی و کامپیوتر - تغییر تعریف كاربر اینترنت در ایران
 
وبلاگ جامع علمی و کامپیوتر
Technology For All
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : Milad
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
وبلاگ و مطالب آن در چه حدی می باشد؟

برچسبها
تغییر تعریف كاربر اینترنت در ایران

بعد از مناقشه‌ای كه میان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاون پارلمانی رئیس‌جمهور بر سر تعداد كاربران اینترنت در ایران رخ داد، مشخص شد كه سایت متما وابسته به شركت فناوری اطلاعات ضریب نفوذ اینترنت در ایران را به‌طور رسمی 11درصد اعلام كرده است. این در حالی است كه به ادعای وزیر ارتباطات، این عدد 9/34درصد است. همشهری چندی بعد با انتشار گزارشی مستند به آمارهای دقیق شركت فناوری اطلاعات مندرج در سایت www.matma.ir اعلام كرد كه آمار 11درصد صحیح است. اكنون جزئیات بیشتری از نحوه محاسبه ضریب نفوذ اینترنت در ایران اعلام شده است.

شركت فناوری اطلاعات ایران از نهایی‌شدن فرمول جدید محاسبه ضریب نفوذ اینترنت در كشور خبر داد و اعلام كرده این فرمول در قالب یك پروژه و توسط دانشگاه صنعتی شریف تعیین و محاسبه شده است. این فرمول ظاهرا به‌مراتب دقیق‌تر از روش‌هایی است كه پیش از این برای تعیین ضریب نفوذ اینترنت در كشور استفاده می‌شد و دارای پارامترهای اندازه‌گیری بیشتری است و این امید وجود دارد كه با بهره‌گیری از این روش آمار واقعی‌تری از تعداد كاربران اینترنت در كشور به‌دست‌ آید.

سال گذشته دانشگاه شریف توانست با ارائه بهترین طرح، برنده مناقصه شركت فناوری اطلاعات شود و تعیین ضریب نفوذ اینترنت را به روش‌ علمی و براساس اطلاعات شبكه آغاز كند. بعد از تهیه فرمول علمی ضریب نفوذ اینترنت توسط دانشگاه صنعتی شریف، این فرمول مورد بررسی خبرگان و متخصصان نیز قرار گرفت و اكنون یك فرمول ریاضی موجود است كه دارای پارامترهای قابل اندازه‌گیری متعددی است، بنابراین برای دست یافتن به عدد نهایی، نخست باید اطلاعات اولیه براساس این پارامترها به‌دست‌ آید.

از سوی دیگر شركت فناوری اطلاعات با همكاری مركز آمار ایران اقدام به اجرای طرح سرشماری از كاربران اینترنت كرده است كه ظاهرا آنچه در سایت متما منتشر شده نتیجه همین سرشماری است.

به عقیده تحلیل‌گران، برای مشخص شدن ضریب نفوذ اینترنت در هر كشور باید تعریف دقیقی از یك كاربر اینترنت ارائه شود و همچنین باید تقسیم‌بندی درستی از كاربران، به‌عنوان كاربران مبتدی تا حرفه‌‌ای نیز صورت پذیرد كه مثلا در این زمینه، در اغلب آمارگیری‌ها درباره ضریب نفوذ اینترنت در جهان، از اقدامات میدانی كمك گرفته می‌شود؛ به این معنی كه تعداد قابل توجهی از افراد از قشرهای مختلف، درآمدهای متفاوت و غیره به‌طور مستقیم مورد پرسش قرار می‌گیرند تا با جمع‌آوری اطلاعات بتوان ضریب نفوذ اینترنت را با احتمال دقیق‌تری به دست آورد.

به گفته دست‌اندركاران اجرایی طرح سرشماری كاربران اینترنت در كشور، استانداردهای بین‌المللی‌ای برای تعریف كاربران اینترنت وجود دارد كه با استعلام رسمی و پاسخ‌هایی كه دریافت كرده‌اند این واژه را این‌طور تعریف كرده‌اند: كسی كه در یك سال گذشته به‌عنوان مثال از ابتدای سال‌87 به هر نحو و روش و با هر مدتی (مانند Dailup،

تلفن همراه، استفاده از رایانه‌های محل كار، دانشگاه و غیره) به اینترنت وصل شده و از خدمات آن استفاده كرده باشد، در نتیجه در این طرح، كاربر اینترنت فردی است كه طی 12ماه گذشته در داخل كشور با اتصال به شبكه اینترنت از یكی از خدمات اینترنتی استفاده كرده باشد.البته اگر این شاخص را ملاك قراردهیم شاید ضریب نفوذ اینترنت در ایران از 100درصد هم فراتر رود. لذا مشخص نیست، این تعریف مستند به چه مرجع بین‌المللی است و به‌نظر می‌رسد كه تعریف متداول نهادهای بین‌المللی از كاربر اینترنت، در ایران دچار تغییر و تحولاتی شده است.

مروری بر پروژه اندازه‌گیری دقیق آمار كاربران اینترنت

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، به‌منظور تعیین یك فرمول علمی مورد قبول همه و پایان بخشیدن به اختلافات آماری، اجرای طرح اندازه‌گیری آمار كاربران اینترنت را بر عهده شركت فناوری اطلاعات سپرد.

شركت فناوری اطلاعات ایران به‌عنوان بازوی تخصصی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در زمینهIT پس از سال87 كه وظایف حاكمیتی این حوزه به آن محول شده بود، درصدد برآمد وضعیت عملكردی شاخص‌های فناوری اطلاعات در كشور خصوصا عملكرد شاخص‌های مصوب سند برنامه چهارم توسعه را به دست آورد.به گفته مسئولان این شركت، هدف آنها از عملیات سنجش عملكرد شاخص‌های فناوری اطلاعات در كشور، ممیزی عملكرد نیست بلكه، صرفا با اعلان عملكرد به جامعه ذی‌نفعان در نظر دارند، دلایل اختلاف عملكرد از برنامه را ریشه یابی كرده و به این ترتیب، متولیان هر شاخص بتوانند با تعریف برنامه‌های جبرانی اقدامات مناسب را انجام دهند؛خصوصا الان كه ابتدای برنامه پنجم توسعه بوده و شاخص‌ها در حال كمی پذیر شدن و تصویب هستند.

اندازه‌گیری ضریب نفوذ دسترسی شبكه‌ای معمولا به 2 شاخص ضریب نفوذ دسترسی كاربران به اینترنت و شاخص نسبت ترافیك داده داخل كشور به كل ترافیك ایجاد شده در برنامه چهارم تقسیم شده است.در شاخص ضریب نفوذ اینترنت مبنای اندازه‌گیری میزان تولید ترافیك تولیدی صرفا در مبدا با پروتكل IP است، در حالی كه در شاخص دوم درصورتی كه مقصد ترافیك تولیدی در داخل همان كشور باشد یا به‌نوعی میزبان‌های اینترنتی در داخل باشند ملاك اندازه‌گیری قرار می‌گیرند.

به بیان دیگر، در اندازه‌گیری ضریب نفوذ اینترنت، بیشتر سهم تقاضا مورد سنجه قرار می‌گیرد، در حالی كه در شاخص نسبت ترافیك داده داخل به كل ترافیك، ملاك نسبت تقاضا با عرضه خدمات توأم سنجیده می‌شود كه این بخش یكی از شاخص‌های مهم توسعه یافتگی در كشورها بر مبنای میزان تولید و انتشار دانش، تولید محتوای الكترونیكی و عرضه سرویس‌های كاربردی بر بستر شبكه اینترنت است.

نحوه اندازه‌گیری ضریب نفوذ اینترنت

سؤال اساسی این است كه كاربر اینترنت كیست و منظور از ضریب نفوذ اینترنت چیست یا از ضریب نفوذ چه تعریفی ارائه می‌شود؟ در مورد كاربر اینترنت هیچ تعریف خاصی وجود ندارد. اما شاید بتوان گستره تعریف كاربر اینترنت را به این ترتیب فرض كرد:

1 - كسی كه رایانه + مودم یا اتصال به اینترنت دارد. 2 - كسی كه به‌صورت تفننی وبه‌عنوان مثال هفته‌ای 2 ساعت به اینترنت وصل می‌شود (هفته‌ای 2ساعت یعنی روزانه كمتر از 20دقیقه). در روش انتخابی برای تخمین تعداد كاربر توسط شركت فناوری اطلاعات، كاربر كسی فرض شده است كه حداقل هفته‌ای 2ساعت از اینترنت استفاده كند. همچنین از نظر كارشناسان می‌توان از روش‌های زیر برای تخمین تعداد كاربران استفاده كرد. اول: تعداد پورت Dial up كشور و دوم: میزان ساعت تولیدی اینترنت. 3 - میزان پهنای باند مصرفی 4 - تعداد رایانه موجود در كشور 5 - بافت جمعیتی.

بررسی كارشناسی درباره هر یك از فاكتورهای مذكور نشان می‌دهد كه میزان برآوردها درباره ضریب نفوذ اینترنت در ایران با واقعیت‌های موجود جامعه تفاوت‌های آشكاری دارد. البته حتی تعریف اینترنت پرسرعت نیز در ایران و جهان متفاوت است. طبق ابلاغیه رسمی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، كاربران ایرانی تنها می‌توانند تا سقف 128كیلوبیت در ثانیه به اینترنت متصل شوند، در حالی كه سرعت خطوط ADSLدر دنیا تا 2 مگابیت در ثانیه است!

امیدوارم لذت برده باشید؛

استفاده از این مطلب در سایتها فقط با ذکر منبع مجاز است؛


موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه