تبلیغات
وبلاگ جامع علمی و کامپیوتر - اینترنت Wireless:
 
وبلاگ جامع علمی و کامپیوتر
Technology For All
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : Milad
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
وبلاگ و مطالب آن در چه حدی می باشد؟

برچسبها
  Wireless به تکنولوژی ارتباطی اطلاق می شود که در آن از امواج رادیویی، مادون قرمز و مایکروویو ، به جای سیم و کابل ، برای انتقال سیگنال بین دو دستگاه استفاده می شود.از میان این دستگاه ها می توان پیغامگیرها، تلفن های همراه، کامپیوتر های قابل حمل، شبکه های کامپیوتری، دستگاه های مکان یاب، سیستم های ماهواره ای و PDA ها را نام برد.تکنولوژی Wireless به سرعت در حال پیشرفت است و نقش کلیدی را در زندگی ما در سرتاسر دنیا ایفا می کند .

از این رو ما بر آن شده ایم تا اینترنت وایرلس , اینترنت بی سیم را در سطح شهر تهران ارائه نماییم و از آنجا که سرعت اینترنت برای کاربران حائظ اهمیت میباشد، کاربرانی كه از داشتن اینترنت پرسرعت به هر دلیل محروم هستند و یا از سرویس فعلی خود ناراضی میباشند، میتوانند از داشتن اینترنت پرسرعت که شرکت پرداز گستر ارتباطات برلیان ارائه میکند استفاده مطلوب بعمل آورند.

پرداز گستر ارتباطات برلیان قادر است در سرار تهران، كرج، شهریار و حومه تهران اینترنت را به صورت وایرلس (بی سیم) با هزینه مناسب و كیفیت بالا ارائه نماید.

اینترنت بی سیم

آیا میدانید که قادر هستید در بیرون از خانه و در هر جایی در منطقه امریکای شمالی و اروپا، کامپیوتر لپ تاپ خود را باز کرده و مستقیما به اینترنت وارد شده و وبگردی کنید! اگر در کانادا زندگی میکنید، خواندن این مطلب میتواند برایتان استفاده عملی داشته باشد به شکلی که از این سرویس مانند اینترنت معمولی استفاده کنید. اگر هنگام خواندن این مطلب در کشوری ساکن هستید که این امکان عملا وجود ندارد، آشنایی با تکنولوژی موجود در ورای آن جالب خواهد بود.

وقتی در شهر تورنتو کانادا زندگی میکنید، گاهی افرادی را میبینید که در گوشه ای کامپیوتر لپ تاپ خود را گشوده و با آن مشغول کار هستند. این منظره در کتابخانه ها و رستورانها و اماکن سرو قهوه بیشتر به چشم می آید. تا اینجای قضیه عادی است اما دیدن صفحات وب اینترنت و آنتن بسیار کوچک و پهن برآمده از جنب لپ تاپ، نظرتان را جلب میکند که چگونه این لپ تاپ به اینترنت وصل میشود. اهالی تورنتو کانادا بدانند که راجرز سرویس اتصال بیسیم اینترنت ارائه میکند.

اما چنین سرویسی چگونه کار میکند؟

برای اتصال اینترنت-دیتای دستگاه لپ تاپ یا Handheld یا PDA خود، در حالیکه در امریکا و کانادا سفر میکنید و نیاز دارید تا به اطلاعات دفترکاری خود دسترسی سریع داشتیه باشید، اینترنت بیسیم در خدمت شماست. سیستمی که بر مبنای GSM/GPRS کار میکند. یعنی ترکیبی از شبکه تلفن همراه و سیستم ارسال و دریافت دیتا. دستگاه شما به کمک یک کارت اینترفیس مخصوص میتواند به سرعت به شبکه وصل شده و اقدام به برداشت اطلاعات نماید. GSM برمبنای تلفن سلولی کار میکند و در این مطلب بدان نمیپردازیم اما GPRS چیست و چگونه کار میکند؟

 

شبکه GPRS چیست؟

 

شبکه GPRS که مخفف عبارت General Packet Radio Service میباشد یک شبکه خصوصی "همیشه روشن" برای دیتاست. این سیستم از شبکه تلفن سلولی GSM موجود برای ارسال و دریافت دیتا برمبنای TCP/IP به دستگاههای موبایل GPRS استفاده میکند.

آدرسهای IP خصوصی بصورت دینامیکی در شبکه به دستگاههای موبایل اختصاص می یابد. اما این APN یا Access Points Names است که یک مسیر "گیت وی" به سایر شبکه ها مانند اینترنت، سرویسهای WAP و یا شبکه های خصوصی ایجاد میکند. در عمل فایروالها با قرار گرقتن در APN، شبکه های خصوصی و عمومی را از هم مجزا نگه میدارند. بدین ترتیب آدرسهای IP اختصاص یافته به دستگاههای GPRS از بیرون شبکه GPRS قابل آدرس دهی نیستند. بعبارت دیگر این دستگاهها را نمیتوان از داخل اینترنت رویت کرد.

اینترنت و GPRS بیشتر برای قسمت کلاینت طراحی شده اند که مستقیما توسط مودم یا راتر (Router) عمل میکند. معنای این گفته ها آنست که میتوانید براحتی به اینترنت و شبکه خصوصی شرکت خود وصل شوید اما به این راحتی ها نخواهید توانست دستگاه بیسیم خود را به سرور تبدیل کنید.

انواع دستگاههای GPRS وجود دارد که میتوانند سرویسهایی بروی تلفن موبایل، کارت رادیویی برای یک کامپیوتر، کامپیوتر دستی handheld مجهز به موبایل GPRS را ارئه کنند.

سه کلاس یا طبقه کاری برای دستگاههای GPRS وجود دارد که در عمل فقط کلاس B موجود است.

کلاس A - همزمان در حالتهای GSM و GPRS کار میکند بنحویکه صوت و دیتا را در یک لحظه برقرار میسازد.

کلاس B - همزمان در حالتهای GSM و GPRS کار میکند اما نمیتواند دو ارتباط را در یک لحظه حفظ کند.

کلاس C - در هر دو حالت GSM و GPRS کار میکند اما نه در یک زمان.

بعضی از کامپیوترهای لپ تاپ مجهز به کارت تلفن GPRS هستند و برای راه اندازی آنها باید فقط یک "سیمکارت" موبایل در آنها قرار داد تا اینترنت وصل شود.

اگر لپ تاپ شما مجهز به این قابلیت نیست آنگاه باید نسبت به خرید و نصب کارت GSM/GPRS اقدام کنید. واضح است که برای اتصال به اینترنت نیاز به سرویس دهنده ای دارید که باید در محل اقامت شما وجود داشته باشد.

شرکت راجرز کانادا که متولی ارائه خدمات اینترنتی و کابلی است سرویس اینترنت بیسیم هم ارائه مینماید و میگوید که این سرویس مخصوص شرکتهاست. راجرز بیان میدارد که برای استفاده از این سرویس نیاز به یک Data Service Plan و دستگاه وب مجهز به GPRS دارید. بدین ترتیب میتوانید ضمن ارسال و دریافت ایمیل، پیوست ایمیلها را در قالب Word یا Excel مشاهده کرده، به فایلهای محل کار خود دسترسی پیدا کنید و به اینترنت وصل شوید.

سرویس های راجرز در پنج نمونه با قیمتهای ماهیانه 15 دلار، 25 دلار، 40 دلار، 60 دلار و 100 دلار عرضه میشود که در حجم دیتای انتقالی بنا شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه میتوانید به وب سایت راجرز rogers.ca مراجعه کنید، سپس به قسمت For Business و Wirelees Business بروید. در قسمت Plans & Services انتخاب Data Service Plans را انجام دهید. یا لینك زیر را کلیک کنید:

http://www.shoprogers.com

(توضیح سرویسهای ماهیانه و قیمتها قابل رویت خواهد بود)

راجرز، کارت مخصوص این ارتباط را که باید به لپ تاپ وصل کنید با قیمت 299.99 دلار ارائه میکند. کارت اتصال بیسیم اینترنت راجرز 3 بار سریعتر از اتصال تلفنی Dial-up است و در منطقه امریکای شمتلی و غرب اروپا کار میکند.

اینترنت بی سیم  (Wireless)

( مناسب ادارات - سازمان ها - شرکت ها  )

برای داشتن ارتباط دائم و پرسرعت بدون نیاز به خط تلفن

در این نوع سرویس یک دستگاه مودم بی سیم و آنتن پارابولیک در محل مشترک نصب خواهد شد . در این روش مشترک

به صورت 24 ساعته به اینترنت متصل خواهد بود و بسته به نوع قرارداد می تواند سرعت های مختلفی را دریافت نماید.

حداقل قیمت لینک از ماهی 150 هزار تومان برای سرعت 64kb/s برای فواصل تا یک کیلومتر شروع می شود که این مبلغ

با افزایش فاصله و تغییر تجهیزات تا 350 هزار تومان افزایش می یابد. با توجه به کیفیت - سرعت و طبعا قیمت بالاتر این نوع

سرویس استفاده از آن بیشتر مناسب شرکت ها - ادارت - سازمان ها و مراکزی است که نیاز به ارتباط زیاد و دائم با اینترنت دارند و

بنا به دلایلی مانند زیاد بودن فاصله از شهر و غیره قادر به استفاده از سرویس ADSL نیستند.

هزینه اولیه تجهیزات بر اساس میزان فاصله تا محل سایت توسط کارشناس این مرکز محاسبه می گردد.

حداکثر فاصله تحت پوشش اینترنت بیسیم دانا فعلا 5 کیلومتر از مرکز شهر بوده که در صورت نیاز در موارد خاص می توان

با نصب دکل های تقویت کننده این پوشش را تا 15 کیلومتر افزایش داد.

استفاده از این مطلب در سایت ها فقط با ذکر منبع مجاز است؛

امیدوارم لذت برده باشید؛


موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه