تبلیغات
وبلاگ جامع علمی و کامپیوتر - آموزش اینترنت(مفاهیم - عملیاتی)(5)
 
وبلاگ جامع علمی و کامپیوتر
Technology For All
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : Milad
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
وبلاگ و مطالب آن در چه حدی می باشد؟

برچسبها

آموزش اینترنت (قسمت پایانی)

آموزش مرورگرIE

یكی دیگر از امكانات محیطIE استفاده از ابزار History می باشد.

به طور كلی هرگاه كه شما وارد سایتی شده ودرصفحات آن شروع به گشت وگذار می نمایید، اطلاعات مربوط به آدرس سایت و مرور شده در داخل History و اطلاعات مربوط به متن ، موزیك، صفحات، تصاویر و... در داخل پوشهTemporary Internet Files كه در داخل پوشه ویندوز قرار دارد، جای میگیرد و بدین ترتیب شما قادر خواهید بود كه به صورت Offline(درحالی كه به اینترنت متصل نمی باشید)به این صفحات رجوع نموده واز آنها استفاده نمایید.

 

برای این منظور كافی است كه برروی دكمه History كه در نوار ابزار قرار دارد، كلیك نموده تا یك پنجره در سمت چپ برنامه IE ظاهر شود. سپس قادر خواهید بود تا بر روی عناوین آن كه عموما عبارتند از: امروز، اسامی روزهای هفته، یك هفته قبل، دو هفته قبل وغیره، كلیك نموده و در داخل آنها نام سایت موردنظر را كه قبلا به آن مراجعه نموده اید انتخاب كرده و سپس بر روی نام صفحهای كه قبلا در داخل آن سایت به آن مراجعه نموده اید، كلیك كرده تا اطلاعات مربوط به آن روی صفحه IE نمایان شود.

در بالای پنجره History، یك دكمه كركره ای به نام View قرار دارد كه شما پس از انتخاب آن، می توانید نحوه به نمایش درآمدن اطلاعات Offline را مشخص نمایید. البته همانگونه كه مطرح گردید، به صورت پیش فرض اطلاعات برحسب تاریخ نمایش داده می شود و شما می توانید برحسب نام سایتها، نام سایتهایی كه بیشترین مراجعه به آنها را داشته اید و حتی به ترتیبی كه همان روز در اینترنت كاوش نموده اید را مشخص نمایید. حال اجازه دهید كه امكان جذابتر دیگری را كه در محیط IE وجود دارد را با یك سناریو توضیح دهیم: تصور كنید كه اطلاعات موجود در داخل History شما به شدت زیاد شده است و شما در طی گشت وگذار خود در داخل اینترنت درهفته های گذشته، به صفحات جالبی در زمینه های پزشكی دست پیدا كرده اید، حال یكی از دوستان شما به منزل شما آمده و اطلاعاتی در این زمینه از شما طلب می كند، حتی اگر بدانید كه در چه تاریخی به چنین صفحاتی مراجعه نمودهاید، گشتن در داخل سایت History زمان نسبتاً زیادی از شما را خواهد گرفت، لذا برای حل این مشكل، تنها كافی است كه در بالای سمت راست پنجره History روی دكمه Searchكلیك نموده تا ظاهر آن صفحه درجهت جستجو تغییر نماید حال تنها كافی است كه در داخل كادر متنی ظاهر شده، كلمه مورد جستجوی خود را ( مثلاMedical ) تایپ نموده و سپس بر روی دكمه Search Now كلیك نمایید، پس از سپری شدن مدت زمانی نه چندان زیاد! تمامی عناوین صفحاتی كه در داخل عنوان و متن آنها چنین كلمه ای وجود داشته باشد و شما نیز قبلا به آن صفحات مراجعه نموده باشید، در زیر دكمه جستجو ظاهر می شوند و شما به راحتی قادر خواهید بود كه تنها در این لیست ایجاد شده، به دنبال صفحه مرتبط گشته و به سرعت، به نتیجه مطلوب خود نائل آیید.

برای بستن این پنجره نیز همانند، پنجره Favorites كه در شماره قبل به آن پرداختیم، كافی است كه برروی علامت ضربدر موجود دربالای سمت راست پنجره History كلیك نموده و یابرروی دكمه History كه در نوار ابزار قرار دارد و هم اكنون به صورت فرورفته نمایان شده است، كلیك كرده تا این پنجره محو گردد.

 

حال ممكن است از خود سوال نمایید كه چگونه می توان زمان وحجم اطلاعاتی كه به صورت Offline در سیستم وجود دارد را افزایش یا كاهش داد؟

سوال خوبی است برای منظور باید ابتدا وارد منوس Tools شصده و سپس گزینه Internet Options را انتخاب نمایید تا یك پنجره ظاهر شود. در قسمت General، ودر زیر قسمت History می توانید تعداد روزهایی كه تمایل دارید اطلاعات مربوط به آدرس سایتها و صفحات اینترنت در داخل آن ذخیره شوند را تغییر دهید، می توانید این عدد را به مثلا 90 روز تغییر داده،تا بدین ترتیب آدرس تمامی سایت ها و یا صفحاتی را كه در طی 90 روز به آن مراجعه می نمایید را در آرشیو خود داشته باشید البته دقت كنید كه پس از سپری شدن مثلا 95 روز، شما دیگر به آدرسهای 5 روز اولیه دسترسی نخواهید داشت، چرا كه شما با تنظیم این گزینه به 90 روز در واقع به IE می فهمانید كه آرشیوی از آدرس های مراجعه شده را تا حداكثر 90 روز در داخل خود ذخیره نماید.

 

همانگونه كه در جملات بالا تلویحا به آن اشاره شد، در واقع وظیفه اصلی History تنها نگهداری آدرسهای مراجعه شده است كه شما زمانی را برای آن تعیین می نمایید و نه اطلاعات كامل صفحات مربوط به آن! چرا كه ممكن است، شما در داخل History بر روی آدرس صفحه ای كلیك نموده و به جای ظاهر شدن اطلاعات مربوط به آن صفحه، پنجره ای ظاهر شود كه در آن از شما خواسته شود كه برای بارگذاری این صفحه، مجددا به اینترنت متصل شوید .پس وظیفه نگهداری اطلاعات صفحات با چه كسی است ؟!

در داخل پنجره Internet Options ودرقسمت General ودر زیر قسمت Temperary Internet Files دكمهای به نام Settings قرار دارد، بر روی آن كلیك نموده تا پنجره دیگری ظاهر شود در داخل پنجره ، شما قادر خواهید بود تا حداكثر اندازه اطلاعاتی كه قادر خواهید بود تا در هنگام Offline به آن مراجعه نمایید را ملاحظه نموده و یا تغییر دهید، درصورتی كه درآیوی كه Windows را در داخل آن نصب شده است، به اندازه كافی فضای خالی داشته باشد، می توانید این عدد را كه برحسب مگابایت می باشد را افزایش دهید. برافزایش دادن عدد مذكور، شانس شما برای عدم مواجه شدن با پنجره اتصال مجدد به اینترنت بسیار بالا خواهد رفت، چرا كه شما علاوه بر داشتن آدرس سایت با آدرس صفحه مورد نظر در داخل History، اطلاعات مربوط به آن صفحه را نیز كه شامل متن، صدا، تصویر و غیره می باشد را نیز بر روی سیستم خود خواهید داشت در داخل این صفحه سه دكمه دیگر نیز وجود دارد : یكی از آنها به نام View Obiects وظیفه نایش داده اصطلاحا Plug Inهای نصب شده برروی برنامه IE را برعهده دارد.

درمورد Plug Inهای در شماره های بعد به تفصیل بحث خواهیم نمود، ولی در اینجا تنها كافی است كه متذكر شویم كه برنامه IEقادر است كه به برنامه هایی كه توسط شركتهای دیگر برای محیط IE طراحی شده اند و اصطلاحا به صورت یك ابزار در آمده اند، مجهز شوند و شاید یكی از معروفترین آنها Shockwave Flash Object باشد كه شما را قادر می سازد تاصفحاتی كه مجهز به متحرك سازی اینترنتی با همان فلش می باشند را به راحتی ملاحظه نموده و لذت ببرید. بد نیست كه بر روی این دكمه كلیك نموده و وجود چنین Plug In را در سیستم خود بررسی نمایید. دكمه دیگری كه به نام View Files معروف است، همان دكمه ای است كه با زدن آن پنجره مربوط به فایلهای Temperary Internet Files ظاهر شده و شما می توانید آنها را ملاحظه نمایید. همانگونه كه عنوان شد، بالا بردن اندازه فضای فایلهای موقت اینترنتی، شانس شما را برای دیدن صفحاتی كه قبلا به آنها مراجعه نموده اید درحالت Offline بالا می برد، ولی همانگونه كه اشاره شد، این پوشه در داخل پوشه اصلی ویندوز قرار دارد ودرصورتی كه دیسك خوانی كه پوشه ویندوز را درخود جای داده است، از فضای كافی برخوردار نباشد، بالا بردن این عدد ممكن است كه برای رایانه شما مشكلات عدیده ای مانند قفل كردن سیستم به همراه داشته باشد. با توجه به نكات فوق،جالب است بدانید كه شما می توانید با استفاده از دكمه سوم كه همان Move Folder می باشد، پوشه Temperary Internet Files را به درایو دیگری كه فضای خالی نسبتا زیادی دارد، منتقل نمایید، لازم به ذكر است كه پس از انتقال، ویندوز از شما می خواهد تا سیستم خود را مجدداً راه اندازی نمایید، لذا بهتر است كه قبل ازانجام این عمل، تمامی برنامه های باز خود در ویندوز را بسته و سپس به انجام این عمل بپردازید. هماهنگونه كه شاید بارها در اینترنت دیده باشید، صفحات اینترنتی غالبا در حال تغییر و تحول می باشند، نمونه بارز آن را می توان در سایتهای خبری به وفور مشاهده كرد چهار دكمه درایویی كه در بالای این پنجره قرار دارند، نحوه به روز رسانی صفحات Offline را مشخص می سازند. گزینه اول به IE می فهماند كه پس از اتصال به اینترنت و پس از مراجعه به هر صفحهای كه قبلا به آن مراجعه نموده اید و هم اكنون به صورت Offline در سیستم شما وجود دارد، در صورتی كه این صفحه تغییر كرده است، مجدد بارگذاری شود. دكمه دوم به IE می فهماند كه پس از اجرا شدن برنامه IE درحالی كه به اینترنت متصل می باشید، این عمل صورت گرفته واین بار تمامی صفحات Offline به روز رسانی شوند. دكمه بعد این عمل را به صورت اتوماتیك انجام داده و سومین دكمه هرگونه به روزرسانی را درهنگام اتصال به اینترنت متوقف می سازد، مگر آنكه شما به صفحه Offline مراجعه نموده و كلید F5 صفحه كلید را زده تا صفحه مجددا به روز رسانی شود. به كارگیری نكات فوق با توجه به كند بودن سرعت اینترنت در كشورمان، راندمان شما را در استفاده از اینترنت بسیار بالا خواهد برد.


 نویسنده : میلاد درویشی

امیدوارم لذت برده باشید؛

استفاده از این مطلب در سایت ها فقط با ذکر منبع مجاز است؛


موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه