تبلیغات
وبلاگ جامع علمی و کامپیوتر - آموزش اینترنت(مفاهیم - مقدماتی)(3)
 
وبلاگ جامع علمی و کامپیوتر
Technology For All
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : Milad
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
وبلاگ و مطالب آن در چه حدی می باشد؟

برچسبها

آموزش اینترنت (بخش 3)

شاید یكی از مشكلاتی كه كاربران در اینترنت با آن مواجه می باشند، خواندن صفحات فارسی در سایتهای اینترنتی می باشند. ما نیز دراین شماره قصد داریم شما را دراین زمینه یاری نماییم قبل از اینكه به رفع این مشكل بپردازیم، لازم است تا شما را با مفهومی به نام Code Page آشنا نماییم.

به طور كلی از زمانی كه كاربری رایانه دركشور به طور نسبی افزایش پیدا نمود، بسیاری از شركتها درجهت فارسی نمودن سیستم های عامل شروع به ایجاد سبكهای خطی (Font) با كد پیج های مختلفی نمودند، كه در این میان می توان به كد پیجهای ایران سیستم و سینا و 1256 اشاره نمود. نكته ای كه لازم به ذكر است، آن است كه در صورتی كه شما سندی را درهریك از این كد پیج ها ایجاد نمایید، هنگام باز نمودن آن در كد پیج دیگر با مشكل خواندن آن مواجه خواهید شد، چرا كه به عنوان مثال اگر در كد پیج ایران سیستم، نام علی را وارد كرده باشید، ممكن است كه در كدپیج 1256 آن را به همان صورت مشاهده ننموده و به جای هریك از حروف،حرف دیگری را مشاهده نمایید.

به هرحال درحال حاضر یكی از كد پیج های استاندارد كه درحال حاضر توسط شركت مایكروسافت نیز مطرح شده است، كد پیج 1256 می باشد كه تقریا تمامی سیستمهای عامل پس از ویندوز 98 از این استاندارد طبعییت می كنند. درصورتی كه ویندوز شما ویندوز 98، Me یا 2000 فارسی باشد، شما در هنگام مطالعه صفحات وبی كه با كد پیج 1256 نوشته شده اند، مشكلی نخواهید داشت ولی در صورتی كه آن صفحه با كد پیج ایران سیستم نوشته شده باشد، طبعا شما با خواندن آن صفحات مشكل داشته بابستی كه مراحل ذیل را درجهت رفع آن انجام دهید. به عنوان نمونه سایت همشهری یك نمونه از اینگونه سایتهای طراحی شده یا كد پیج ایران سیستم می باشد. برای مشاهده صفحات آن مراحل ذیل را انجام دهید:

 

1. وارد برنامه Internet Explorer شده و در نوار آدرس آن، آدرس http://www.Hamshahri.net. را وارد نموده و سپس كلید Enter صفحه كلید را بفشارید.

 

2. پس از مدتی، صفحه اولیه این سایت ظاهر می شود، كه به صورت دو فریمی بوده و شما بایستی كه در فریم بالایی، پایین آمده تا كلمه SEPEHR.TTF را كه در داخل یك مربع قرار گرفته است، ظاهر شود.

 

3. حال اشاره گر موش را برروی آن برده و سپس كلیك نمایید تا صفحه دیگری ظاهر شود.

 

4. دراین صفحه نیز به صورت گرافیكی وفارسی، مراحل دریافت ونصب فونت فارسی مشخص شده است و شما می توانید، پس از مطالعه آن با توجه به نوع سیستم عامل خود در بالای صفحه، بر روی یكی از دو دكمه، ویندوز یا اپل(مكینتاش) كلیك نمایید. درصورتی كه سیستم عامل شما، ویندوز می باشد، كلمه ویندوز را انتخاب كنید.

 

5. پس از كلیك نمودن بر روی كلمه ویندوز، یك پنجره ظاهر می شود و شما بایستی درحالی كه عبارت Save This File To Disk انتخاب شده می باشد، دكمه OK را انتخاب نمائید.

 

6. حال پنجره ای ظاهر می شود كه محل دریافت فایل مربوط به فونت را از شما سئوال می نماید. به طور كلی، به صورت پیش فرض، همیشه این محل My Document می باشد و بهتر است كه همیشه محل دریافت فایل های شما دراین مكان باشد ودرصورتی كه مقصد پیشنهادی ویندوز برای شما این محل را مشخص نكرده باشد، بهتر است كه كادر كركره ای مربوط به Save in را انتخاب كرده و گزینه My Document را در آن انتخاب نمائید. ولی دقت كنید كه چون در این مقاله آموزشی، فرض برآن است كه ممكن است كه كاربر دارای ویندوز 98 یا 2000 باشد، لذا برای راحتی كار بهتر است كه استثنائاً برای دریافت فونت دیسك خوان C:\ را انتخاب كرده و در ریشه آن، به دریافت فونت بپردازید. حال تنها كافی است كه بر روی دكمه OK كلیك نمائید، تا عمل دریافت فایل صورت گیرد. دریافت این فایل كه درحدود KB56 می باشد، با توجه به سرعت دسترسی شما به اینترنت، چند ثانیه بیشتر به طول نخواهد انجامید شما به اینترنت، چند ثانیه بیشتر به طول نخواهد انجامید.

 

7. حال كافی است كه ابتدا برروی دكمه Start نوار وظیفه ویندوز كلیك كرده، تا یك منو ظاهر شود، سپس زیر منوی Settings را انتخاب نموده تا منوی دیگری ظاهر شود و بر روی گزینه Control Panel كلیك نمائید، تا در نهایت یك پنجره ظاهر شود.

 

8. در داخل این پنجره ، شمایل Fonts را یافته، اشاره گر موش را بر روی آن برده و سپس دوبار كلیك نمائید تا پنجره مربوط به آن بازگردد.

 

9. در داخل پنجره ، ابتدا منوی File را انتخاب كرده تا منوی مربوط به آن بازگردد سپس گزینه Install New Font ….. را انتخاب كنید تا پنجره دیگری ظاهر شود.

 

10. درقسمت پایین، سمت راست پنجره ابتدا نام دیسك گردان خود را انتخاب نمائید. با توجه به نكته ای كه در قسمت 6 عنوان شد، منظور همان دیسك خوان C:\ می باشد. درقسمت پایین، سمت چپ نیز میتوانید، نام پوشه مورد نظر را انتخاب كنید . چون ما فونت دریافتی را در ریشه دیسك خوان C:\ قرار داده ایم ، دقت كنید كه دراین جعبه لیست نیز ریشه دیسك خوان C:\ انتخاب شده باشد.

 

11. به هرحال پس از ورود صحیح به ریشه دیسك خوان C:\ ، در جعبه لیستی بالای پنجره، نام فونت موردنظر را كه به صورت(Sepehe(True Type)) می باشد، ظاهر شود. حال تنها كافی است كه برروی این فونت كلیك كرده ویا دكمه Select All را انتخاب نموده تا این فایل انتخاب شود وسپس دكمه OK را فشار دهید ، تا عمل نصب فونت آغاز شود.

 

12. حال بر روی دكمه Close كلیك كرده، تا مجددا به پنجره مربوط به لیست فونت ها باز گردید. دقت كنید كه در این لیست ، فایلی به نام Sepehr وجود داشته باشد. برای این منظور در صفحه بالاو پایین رفته ویا در فضای سفید پنجره یك بار كلیك كرده و سپس كلید S صفحه كلید را آنقدر فشار دهید تا به صحت وجود فونت اطمینان حاصل نمایید. دقت كنید كه در بعضی از ویندوزهای 98 فارسی ممكن است كه پس از نصب فونت شما قادر به یافتن آن دراین لیست نباشید. دراین صورت باید، مجدداً سیستم را راه اندازی نموده و سپس وارد قسمت فونت شده و نوار لغزان را یكی دوبار به سمت پایینترین قسمت و بالاترین قسمت آن تغییر مكان دهید. پس از این عمل حتماً این فونت در لیست فونت های نصب شده سیستم شما قابل رویت خواهد بود.

 

13. حال وارد برنامه Internet Explorer شوید. در داخل این برنامه ابتدا وارد منوی Tools شده و سپس گزینه Internet Options را انتخاب نموده تا یك پنجره ظاهر شود.

 

14. سپس در فسمت، General، بر روی دكمه Fonts كلیك كرده تا پنجره دیگری ظاهر شود.

 

15. دراین قسمت در لیست كركره ای فوق به نام Language Script:، گزینه Defined را انتخاب نمایید.

 

16. سپس درهمان پنجره در جعبه لیستی پایین سمت چپ ، گزینه،Sepehr را یافته ، انتخاب كرده و سپس بر روی دكمه OK كلیك نموده تا به پنجره قبل بازگردید، بعد بر روی دكمه OK این صفحه نیز كلیك كرده تا این پنجره نیز بسته شود.

 

 

تمامی موارد كه تا این لحظه عنوان گردید، تنها كافی است كه یك بار بر روی ویندوز رایانه شما صورت گیرد و طبیعی است كه درصورت نصب مجدد سیستم عامل ویندوز برروی رایانه شما، تكرار این موارد الزامی است. ولی دقت كنید كه هنوز هنگامی كه وارد سایت فارسی می شوید، قادر به مشاهده صفحات آن نمی باشید! نگران نباشید! تنها عملی كه در هنگام ورود به هر صفحه فارسی بایستی انجام دهید، آن است كه درصفحه موردنظر، اشاره گر موش را در فضای خالی آن صفحه برده ، دكمه سمت راست موش را زده تا یك منوی ظاهر شود سپس زیر منوی Encoding را انتخاب كرده تا منوی دیگری ظاهر شود. سپسدر صورتی كه گزینه User Defined را در داخل آن مشاهده ننمودید، زیر منوی More را انتخاب نموده و در داخل آن گزینه User Defined را انتخاب نمایید. حال به راحتی قادر خواهید بود كه از صفحه فارسی موجود به خوبی استفاده نمایید.

 

نویسنده : میلاد درویشی

امیدوارم لذت برده باشید؛

اسفاده از این مطلب در سایت های دیگر فقط با ذکر منبع مجاز است؛


موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه