تبلیغات
وبلاگ جامع علمی و کامپیوتر - آموزش اینترنت(مفاهیم - عملیاتی)(2)
 
وبلاگ جامع علمی و کامپیوتر
Technology For All
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : Milad
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
وبلاگ و مطالب آن در چه حدی می باشد؟

برچسبها

آموزش اینترنت(قسمت دوم )

 

حال كه با مفاهیم اولیه اینترنت آشنا شده اید، لازم است كه به معرفی محیط IE بپردازیم همان گونه كه درشماره قبل اشاره شد، هرگاه وارد یك سایت اینترنتی می شوید، با پیوندهای زیادی كه شما را به قسمت های مختلفی از همان سایت و یا حتی سایتهای دیگر رهنمون می سازد، مواجه می شوید. هرگاه بر روی این پیوندها كلیك نمایید، یا صفحه موجود محو و صفحه مقصد ظاهر شده و یا محتوای صفحه مقصد درپنجره جدیدی ظاهر خواهد شد، ولی نكته ای كه لازم است بیاموزید، نحوه كار با این گونه پیوندها می باشد.

 

در اكثر موارد پس از كلیك كردن بر روی یك پیوند، صفحه قبلی محو می شود و صفحه دیگر جایگزین آن می شود، ممكن است كه این رفتار چندان خوشایند كاربر نباشد! به عنوان نمونه سایتی را در نظر بگیرید كه در آن پیوندهای زیادی به سایتهای مختلف به صورت طبقه بندی شده لحاظ شده باشد و شما تمایل به گشت وگذار به داخل تمامی آنها داشته باشید ولی كلیك كردن بر روی هریك از آنها باعث محو شدن صفحه اولیه خواهد شد. برای حل این مشكل درحالی كه درصفحه مورد نظر قرارگرفته اید، سه راه حل در پیش رو دارید:

 

1.برنامه IE را مجددا اجرا نموده، وارد صفحه مورد نظر شده و از آن بر روی هریك از پیوندها كلیك نمایید.

2.منـوی فـایل را انتـخـاب كرده، بر روی زیر منوی New، كلیك كرده و گزینه Window را انتخاب كنید( البته می توانید از دكمه تركیبی CTRL+N نیز برای این منظور استفاده نمایید).

3.اشاره گر موش را بر روی پیوند مورد نظر برده، دكمه سمت راست را كلیك كرده تا منوی بعدی ظاهر شود،

سپس گزینه Open In New Window را انتخاب كنید بدین ترتیب شما قادر خواهید بود كه بدون اینكه صفحه مورد نظر خود را از دست بدهید در پیوند آن صفحه به گشت وگذار بپردازید، كه البته در بین این سه روش، طبعا روش سوم مناسبتر می باشد، ولی روش های اول و دوم نیز برحسب نیاز كاربر‌‌های خاص خود را دارند. حال تصمیم دارید كه شما را با نوار ابراز این برنامه آشنا نماییم، ولی ممكن است كه به هر دلیلی برنامه IE شما فاقد چنین نواری باشد، لذا درصورتی كه برنامه IE شما فاقد آن می باشد، می توانید ابتدای منوی View را انتخاب كرده و سپس وارد زیر منوی Toolbars شده ودر صورتی كه در كنار گزینه Standard Buttons نماد «تایید» قرار ندارد، یك بار بر روی آن كلیك كرده تا توار ابراز ظاهر شود. حال كه تا اینجا آمده اید، بهتر است كه در زیر منوی Toolbars، گزینه Address Bar را نیز انتخاب نموده ، تا در كنار آن نیز نماد «تایید» ظاهر شود و بقیه نمادهای تایید مربوط به بقیه گزینه ها را با انتخاب مجدد آنها، تا اطلاع بعدی حذف نمایید. در داخل نوار ابزار سمت چپ به ترتیب با دو دكمه به نامهای قبلی و بعدی، مواجه می شوید. اولین باری كه برنامه IE را باز می كنید، این دو دكمه غیر فعال می باشند. به محض اینكه بر روی یكی از اتصالات صفحه موجود كلیك كرده و یا آدرس دیگری را در نوار آدرس وارد كرده و سپسك كلید Enter را فشار دهید، تا صفحه دیگری در همان پنجره ظاهر شود، دكمه Back از حالت غیر فعال به حالت فعال تغیر حالت می دهد، ولی دقت كنید كه كماكان دكمه Forward به صورت غیر فعال می باشد. حال می‌توانید، با كلیك كردن بر روی دكمه Back، به صفحه قبلی بازگردید پس از اولین انتخاب دكمهBack، دكمه Forward نیز از حالت غیرفعال به حال فعال تغییر حالت داده و می توانید از آن استفاده نمایید معانی این دو دكمه دقیقاً مانند دو دكمه Back و Forward در برنامه My Computer می باشد.

 

1. دكمه Back به برنامه IE می فهماند كه بایستی كاربر را به آخرین صفحه‌2. ای كه قبلا از آن آمده است،‌3. رهنمون سازد. 4. دكمه Forward به برنامه IE می فهماند كه بایستی كاربر را به آخرین صفحه ای كه قبلاً‌5. از آن Back كرده است،6. رهنمون سازد. دكمه دیگری كه در نوار ابزار وجود دارد، دكمه Stop می باشد. تصور كنید كه درحالی كه وارد صفحه‌ای شده‌اید، به پیوند، متن یا تصویر مورد نظر خود رسیده‌اید ودیگر تمایلی به دریافت بقیه اطلاعات صفحه ندارید، دراین صورت با انتخاب این دكمه، عمل دریافت یا به اصطلاح بارگذاری اطلاعات خاتمه می یابد.

 

دكمه دیگری كه در نوار ابزار وجود دارد، دكمه Refresh می باشد سه كاربر اصلی این دكمه را می‌توان به شرح ذیل عنوان نمود:

1. نمونه عنوان شده درقسمت Stop را در نظر بگیرید،2. فرض كنید كه پس از توقف كردن دریافت تمامی اطلاعات صفحه،3. تمایل به مشاهده بقیه اطلاعات دارید،4. دراین صورت می‌5. توانید بر روی این دكمه كلیك كرده تا عمل دریافت اطلاعات از ابتدا آغاز شود. البته برای این منظور می‌6. توانید از منوی View نیز گزینه Refresh را انتخاب كرده و یا از كلید میانبر نیز استفاده نمایید. 7. تصور كنید كه وارد صفحه ای شده اید كه به خاطر ساختار آن،8. هر 15 دقیقه اطلاعات مربوط به آن تغییر می یابد،9. مانند سایتهای مربوط به اطلاعات بورس،‌10. دراین صورت شما قادر خواهید بود كه با انتخاب این دكمه،11. اطلاعات آن صفحه را مجدداً از سایت مربوطه دریافت نمایید. 12. فرض كنید كه وارد سایتی شده اید كه در آن تعداد نسبتا زیادی تصویر یا Applet ( در شماره‌13. های بعدی در این مورد توضیحاتی ارائه خواهد شد) وجود دارد وبه علت كند بودن پهنای باند اینترنت و یا سرعت دسترسی رایانه شما به اینترنت،14. شما قادر به دریافت تمامی این اشیاء در بار اول نمی‌15. باشید،16. برای این منظور پس از Refresh كردن صفحه،17. قادر خواهید بود كه بقیه اشیاء دریافت نشده را نیز دریافت نمایید. می‌18. توانید انتخاب دكمه Refresh را تا حصول تمامی اشیاء تكرار نمایید.

 

دكمه دیگری كه در نوار ابزار وجود دارد، دكمه Home می باشد. با انتخاب این دكمه به صفحه اولیه‌ای كه خود قبلاً تعیین نموده‌اید، خواهید رسید. برای تغییر آن می توانید ،‌منوی Tools را انتخاب نموده و سپس گزینه Internet Options را انتخاب نمایید در این صورت یك پنجره ظاهر شده و قسمت General می‌توانید، درجعبه متنی Address آدرس سایت مورد نظر خود را به عنوان صفحه اولیه وارد نمایید. دقت كنید كه در ذیل این جعبه متنی سه دكمه قرار دارد، درصورتی كه بر روی دكمه Use Blank كلیك نمایید درجعبه متنی آدرس about:blank ظاهر می شود و این بدان معنی است كه هر گاه بر روی دكمه Home كلیك نمایید، یك صفحه خالی بر روی پنجره برنامه IE ظاهر خواهد شد لازم به ذكر است كه در صورتی كه دلیل موجهی برای انتخاب آدرس خاصی برای صفحه اولیه خود ندارید، انتخاب این دكمه بهترین گزینه خواهد بود دكمه بعد، دكمه Use Ddfault می باشد. با انتخاب این دكمه، آدرس پیش فرض برنامه IE كه همان آدرس سایت MSN، مایكروسافت می باشد، درجعبه متنی ظاهر می شود و اما دكمه Use Current. تصور كنید كه وارد آدرسی شده‌اید كه بسیار جذاب یا كاربردی می باشد و می خواهید كه هرگاه كه برنامه IE را اجرا كرده و یا دكمه Home را انتخاب می كنید،‌وارد همان آدرس شوید، دراین صورت ابتدا وارد آردس موردنظر شده وسپس بر روی این دكمه كلیك نمایید، تا آدرس آن به عنوان آدرس پیش فرض برنامه IE در نظر گرفته شود.

 

نویسنده : میلاد درویشی

امیدوارم لذت برده باشید؛

استفاده از این مطلب در سایت های دیگر فقط با ذکر منبع مجاز می باشد؛


موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه