تبلیغات
وبلاگ جامع علمی و کامپیوتر - آموزش اینترنت(مفاهیم - عملیاتی)(1)
 
وبلاگ جامع علمی و کامپیوتر
Technology For All
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : Milad
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
وبلاگ و مطالب آن در چه حدی می باشد؟

برچسبها

آموزش اینترنت (بخش 1)

 قسمت اول 

 امروزه یكی از جدابترین قسمتهای كاربری رایانه، استفاده از اینترنت می باشد، كه علاوه برامكانات موجود در زمینه های علمی وتجاری آن، جلوه های ویژه دیگری مانند سرگرمی و ارتباطات، هرسلیقه ای را به خود جلب می نماید. 

 برای شروع بایستی كه به یکی از سرویس دهندگان اینترنت ISP، مـراجـعـه نـموده ویك سطح دسترسی از آنها خریداری كنید و سپس از طریق برنامه Connect To the Internet به اینترنت متصل شوید.

 حال كافی است كه برنامه Internet Explorer كه به IE نیز مشهور است را درمحیط ویندوز خود یافته و آنرا اجرا نمایید. اجازه دهید كه كمی درمورد این برنامه توضیحاتی ذكر شود. این برنامه و برنامه های مشابه به Browser یـا مـرورگـر وب، مـشـهـورنـد و یـكـی از ویـژگـی هـای آنـهـا قـابلـیـت نـمـایـش دادن فایلهای HTML میباشد. از نمونه های دیگر این گونه برنامه ها می توان به برنامه Netscape,Opera,MSN Explorer ,Navigator و غیره اشاره كرد،ولی شاید یكی از پرطرفدارترین و راحت ترین آنها همان IE باشد. نكته دیگری كه لازم به ذكر است، آن است كه هریك از این مرورگرها دارای نگارشهایی می باشند كه به مرور وارد بازار نرم افزار میشوند، البته همیشه بهتر است كه برای در اختیار گرفتن تمامی امكانات اینترنت ونمایش جلوه های ویژه آن از آخرین نسخه های آن استفاده نمایید. به عنوان مثال آخرین نسخه IE ، تحت ویندوز 98 و 2000 نسخه 5/5 همراه با (SIP) Service Pack آن بوده و آخرین نسخه آن تحت ویندوز XP نیز نگارش 6 آن میباشد.بد نیست كه دراین قسمت درمورد SP نیز نكاتی را مطرح نماییم.

 به طور كلی با اضافه شدن امكانات و قابلیتهای برنامه ها، حجم این برنامه به مرور، افزایش چشم گیری پیدا نموده اند و با توجه به اینكه بسیاری از نسخه های جدید برنامه ها نیز ازطریق اینترنت قابل بارگذاری و دریافت می باشند، پایین بودن سرعت ارتباطی به اینترنت دریافت نسخه های جدید و اصلاح شده را با مشكلات فراوانی مواجه می نماید، لذا شركت های سازنده به جای دراختیار قراردادن نسخه های جدید برنامه ها به طور كامل! برنامه های نسبتاً كوچكتری را كه اصطلاحا به SP یا Patch فایل معروف هستند را در اختیار كاربران قرار می دهند تا كاربران با دریافت و اجرا نمودن آنها، به نسخه ها و یا اصلاحات جدید به راحتـی دسـت پـیدا نـماینـد و امـا IE ! پـس از اجـرا نـمـودن ایـن برنامه یك پنجره مشابه پنجرههای My Document ظاهر شده و در نوار آدرس آن، شما قادر خواهید بود تا آدرس سایت مورد نظر را نوشته و سپس كلید enter را فشار دهید ، پس از مدتی، صفحه اولیه یا اصطلاحاً Home page آن سایت ظاهر شده و شما می توانید از اطلاعات وامكانات آن سایت استفاده نمایید . برای استفاده بهتر از آدرسهای اینترنتی ، یادگیری سه مفهوم بسیار حائز اهمیت است.

 

1.پروتكل

2.سیستم نام دامنه Domain Name System(DNS)(URLs)3Uniform Resources Locator

 

3.پروتكل: به طور كلی هر توافقی كه بین رایانه ها در سراسر جهان برای تبادل اطلاعات صورت میگیرد. پروتكل می نامند. تصور كنید كه دو نفر كه به زبانهای چینی و هندی تمایل به ارتباط برقراركردن دارند، بخواهند با هم حرف بزنند، دراین صورت به عنوان مثال با هم توافق می كنند كه به زبان انگلیسی صحبت كنند. در اینترنت هم این چنین است به عنوان مثال برای ارسال فایلهای HTML، پروتكلی وجود دارد به نام.HTTP این پروتكل وظیفه ارسال ودریافت اینگونه فایلها را به عهده دارد . یك مفهوم اساسی كه درمورد این پروتكل وجود دارد آن است كه فایلهای HTML دارای مراجع و لینكهایی به دیگر فایلها مانند تصویر، صدا وغیره می باشد .

 

دقت كنید كه در هنگام استفاده از اینترنت ، شما با پروتكل های دیگری مانند:ftp,telnet newsgrop, gopher نیز مواجه خواهید شد، كه البته هریك از این پروتكل ها را در شماره های بعد در جای خود بحث خواهیم نمود.

 

4.سیستم نام دامنه: در زمانهایی نه چندان دور، كاربران برای اتصال به سرویس دهنده های وب، از یك عدد چهار قسمتی به نام IP استفاده می كردند، كه هر قسمت آن می توانست اعدادی بین صفر تا 255 راشامل شود، ولی این شماره ها برای كاربران مشكلات زیادی را چه از نظر به خاطر سپردن و چه از نظر دفت در ورود آنها به وجود می آورد، به همین دلیل كمیته ای، پروتكلی را به نام سیستم نام دامنه معرفی نمود كه توسط آن آدرسهایIP به اسامی با معنی و قابل تشخیصی تبدیل می شوند. به عنوان مثال آدرس IP فوق دقیقاً معادل آدرس اینترنتی http://www.ciwecrtified.com می باشد دقت كنید كه این اسامی دامنه، كاملاًمنحصر به فرد می باشند نكته دیگری كه لازم به ذكر است، آن است كه برخلاف طریقه خواندن این آدرس ها، این گونه آدرسها به صورت عكس عمل می كنند! بدین معنی كه كمه com كه نوع سایت را معرفی می كند به عنوان بالاترین سطح (TLDs) معرفی شده وسپس نام ثبت شده مورد علاقه شركت یا فرد(ciwcertified) به عنوان سطح میانی مطرح شده و سپس نام رایانه سرویس دهنده وب (web) و یا نام سایت وب میزبان(Host) به عنوان پایین ترین سطح عنوان می شود. در بالاترین سطح این دامنه، تا چندی پیش تنها تعداد محدودی نام وجود داشت كه می توان به اسامی Com,Net,Org,Gov,Edu و غیره اشاره نمود، ولی به دلیل ثبت شدن تقریبا تمامی اسامی با معنی و حتی بی معنی! در این مجموعه، متولیان اینترنت دست به ایجاد اسامی دیگری مانند، Web,TV Wap, Tel,Shop و غیره زده اند.

 

5. 3URLs به طور كلی اگر آدرس وب شما علاوه بر سیستم نام دامنه، نوع پروتكل و دیگر جزئیات مربوط به آن سایت را نیز شامل باشد، اصطلاحا به آدرس URL سایت معروف خواهد بود. به عنوان مثال آدرس URL سایت یاهو، به صورت http://www.yahoo.com مطرح می شود و یا اگر شما درسایت خاصی، تمایل به دیدن صفحه خاصی از آن راداشته باشید، می توانید مستقیماً از آدرس URL نیز استفاده نمایید، به عنوان مثال می توان از آدرس زیر برای رفتن به سایت مورد نظر وصفحه خاص آن استفاده نمود:

 

http://www.sec.gov/asec/wwwsec.htm با توجه به وجود انواع پروتكل های موجود در اینترنت، لازم است یادآور شویم كه به طور پیش فرض برنامه IE پروتكل HTTP را در نظر می گیرد، مگر آنكه شما رسماً از پروتكل دیگری استفاده نمایید. منظور این است كه اگر در برنامه IE در قسمت آدرس آن عبارت http://www.Yahoo.com را وارد نموده و سپس كلید Enter را فشار دهید، به طور اتوماتیك عبارت http://www.Yahoo.com را در قسمت آدرس ملاحظه خواهید نمود.

 

نكته دیگری كه شاید عنوان آن خالی از لطف نباشد، آن است كه با توجه به اینكه در اكثر آدرس های اینترنت در بالاترین سطح آنها عبارت com و در صورتی كه در نوار آدرس برنامه IE، شما تنها كلمه yahoo را تایپ نموده و سپس از دكمه های تركیبی http://www.Yahoo.com در صفحه نمایش ظاهر شده و شما را به سایت مربوطه رهنمون خواهد كرد.

 

به هرحال پس از ورود به سایت موردنظر، شما با اطلاعات مربوط به آن سایت، مواجه خواهید شد. دراین صفحه شما با عبارات و یا تصاویری مواجه می شوید كه هرگاه اشاره گر موش را بر روی آن می برید، اشاره گر موش از حالت فلش به صورت دست درآمده و شما قادر خواهید بود،ت با كلیك كردن بر روی آن به صفحه دیگری كه ممكن است حتی سایت دیگری باشد، مراجعه نمایید. دقت كنید كه اصطلاحاً به این گونه متن ها و یا تصاویر، اتصال اینترنتی یا ابرمتن(Hyperlink) اطلاق می شود.

 

گاهی ممكن است كه با كلیك كردن بر روی یك اتصال، صفحه فعلی محو شده و اطلاعات مقصد ظاهر شود و یا اینكه درعین وجود صفحه فعلی، پنجره دیگری ظاهر شده و اطلاعات مقصد را درآن صفحه ملاحظه نمایید.

 

 نویسنده : میلاد درویشی

 امیدوارم لذت برده باشید؛

استفاده از این مطلب در سایت ها ، فقط با ذکر منبع مجاز است؛


موضوعات
صفحات جانبی
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه